Technologie

Przetarg na cyfryzację radia w Polsce

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w najbliższych dniach ogłosi konsultacje w sprawie wprowadzenia technologii digital radio DAB+. Konsultacje te mają na celu przybliżenie nadawcom zmian związanych z cyfryzacją radia w Polsce. 

Regulacje dotyczące radia cyfrowego.

W tej chwili w Polsce (i w Unii Europejskiej) nie ma obowiązku cyfryzacji radia, jednak Krajowa Radia Radiofonii i Telewizji gorąco do tego zachęca, właśnie poprzez organizowanie takich konsultacji z nadawcami oraz konkursów.

Nie jest to nowa technologia, bo pierwsze testy systemu w Polsce sięgają 1996 roku. W 1999 roku Polskie Radio zakupiło pierwszy nadajnik radia cyfrowego. Jednak wciąż ta technologia nie jest używana przez wszystkich nadawców w Polsce oraz nie jest uregulowana prawnie. 

Cyfryzacja radia w Polsce.

Do tej pory technologia DAB+ (Digital Audio Broadcasting+) używana była w Polsce przez komercyjnych nadawców radiowych. W drugiej połowie 2020 roku KRRiT ma ogłosić konkursy na lokalne multipleksy cyfrowe w ponad 30 miastach w Polsce. Sprawi to, że nadawcy będą mogli zaoferować dodatkową ofertę radiową właśnie w tych miastach.

W I turze konkursu dostępne były multipleksy m.in. w Katowicach, Rzeszowie, Poznaniu, czy Tarnowie. Koncesje otrzymały zarówno radia komercyjne, jak i prywatne. 

Co daje cyfryzacja radia?

Technologia cyfryzacji radia DAB+ jest przyszłością radia. DAB+ powala na nieporównywalnie większą emisję danych niż tradycyjne radio. Umożliwia ona emisję dźwięku cyfrowego oraz oferuje szereg dodatkowych rozwiązań m.in.:

  • przesyłanie opisów i obrazów do audycji;
  • przesyłanie informacji o ruchu drogowym dla systemów nawigacji;
  • odbiór krystalicznie czystego dźwięku.

Dodaj komentarz