Technologie

Jakiej technologii termoformowania warto użyć? Neagtyw czy pozytyw?

Metoda termoformowania tworzyw sztucznych polega na tym, że po osiągnięciu temperatury pozwalającej na formowanie negatywowe lub pozytywowe materiał nakładany jest na stempel lub wtłaczany z użyciem wysokiego ciśnienia. Tutaj wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju produktu oczekujemy po obróbce. Co ciekawe, technologia termoformowania pozwala na wykorzystanie żywic polimerowych oraz innych surowców takich, jak tworzywa biodegradowalne.

Termoformowanie negatywowe

Polega na wciągnięciu folii lub płyty we wklęsłą formę matrycy. W tym przypadku, zewnętrzna strona wypraski ma kontakt z formą i zostaje dokładnie odwzorowana. Ten proces może wykorzystywać zarówno podciśnienie, jak i nadciśnienie.

Praktyczne zastosowanie:

  1. Opakowania na żywność: Termoformowanie negatywowe jest szeroko stosowane do produkcji różnego rodzaju opakowań na żywność, takich jak tacki, pojemniki i blistry. Dzięki dokładnemu odwzorowaniu kształtu formy, opakowania mogą być dostosowane do przechowywania różnych rodzajów produktów spożywczych.
  2. Blistry farmaceutyczne: W przemyśle farmaceutycznym termoformowanie negatywowe jest używane do tworzenia blistrów na tabletki i kapsułki. Pozwala to na tworzenie bezpiecznych, higienicznych i wygodnych w użyciu opakowań.

W przypadku stosowania podciśnienia, kształt formowany jest z wykorzystaniem próżni (termoformowanie próżniowe). Jest to popularna metoda stosowana do produkcji opakowań, ponieważ pozwala na dokładne odwzorowanie nawet skomplikowanych kształtów​

Termoformowanie pozytywowe

Używamy w tym przypadku formy wypukłej. Folia lub płyta jest naciągana na stempel, a odwzorowaniu ulega wnętrze wypraski. Podobnie jak w termoformowaniu negatywnym, także tutaj stosuje się podciśnienie lub nadciśnienie do kształtowania arkusza.

Praktyczne zastosowanie:

  1. Elementy wyposażenia pojazdów: W motoryzacji termoformowanie pozytywowe jest stosowane do produkcji różnych elementów wyposażenia wnętrza pojazdów, takich jak panele drzwiowe, deski rozdzielcze czy obudowy kolumn kierowniczych.
  2. Obudowy sprzętu medycznego: W medycynie termoformowanie pozytywowe jest wykorzystywane do tworzenia obudów dla różnego rodzaju urządzeń medycznych. Dzięki tej technice możliwe jest stworzenie trwałych, estetycznych i łatwych do czyszczenia obudów, które chronią delikatne komponenty sprzętu.

W termoformowaniu pozytywnym sprężone powietrze oddziałuje na tworzywo od dołu, unosząc je do góry, podczas gdy od góry opuszczany jest rozgrzany stempel.

Zalety termoformowania próżniowego – jakie wyróżniamy?

Jest wiele czynników determinujących opłacalność zainwestowania w proces termoformowania próżniowego. Najważniejsze atuty to:

  • Wytwarzanie produktów o małej grubości ścianek i dużych gabarytach.
  • Niski koszt form.
  • Możliwość stosowania form wielogniazdowych.​
  • Swoboda wyboru surowca do formowania.
  • Atrakcyjna alternatywa dla produktów z włókna szklanego i stali.

Dzięki termoformowaniu próżniowemu możliwe jest otrzymywanie wyrobów o dużej powierzchni i cienkich ściankach, co sprawdza się szczególnie w produkcji jednorazowych kubków, talerzy, opakowań na żywność. Dodatkowo termoformowane wyroby z tworzyw sztucznych nie rdzewieją, nie blakną i nie są kruche, co czyni je dobrą alternatywą dla produktów wykonanych z włókna szklanego lub stali.

Jakie produkty powstają dzięki wytworzonej próżni w ramach termoformowania?

Termoformowanie próżniowe, jako jedna z zaawansowanych technik obróbki tworzyw sztucznych, pozwala na produkcję szerokiej gamy produktów, które znajdują zastosowanie w wielu branżach.

Zobacz kilka praktycznych przykładów wyrobów, które są wynikiem wykorzystania tej technologii:

  • materiały reklamowe, np. kasetony,
  • opakowania produktów, np. kubki, talerze,
  • części do maszyn, np. osłony i obudowy,
  • elementy karoserii samochodowych.

To metoda szczególnie opłacalna przy średnich i małych seriach produkcyjnych, gdzie elastyczność i możliwość szybkiej zmiany projektu są kluczowe. Dzięki zastosowaniu tej techniki firmy mogą oferować produkty wysokiej jakości przy stosunkowo niskich kosztach produkcji.

Nie czekaj i zadzwoń do Canexpol – skontakuj się z nami i poznaj nasze projekty. W Canexpol wiemy, jak zająć się obróbką tworzyw sztucznych!

Kiedy zdecydować się na termoformowanie tworzyw sztucznych? Podsumowanie

Na termoformowanie próżniowe warto postawić zawsze wtedy, kiedy chcemy uzyskać szybko i tanio pożądany kształt formy z użyciem dowolnie wybranego tworzywa sztucznego, które zostanie doprowadzone do granicy plastyczności. Termoformowanie próżniowe to dobry wybór zawsze wtedy, kiedy liczy się optymalizacja kosztów, szybki proces technologiczny oraz produkcja niskoseryjna.

Dodaj komentarz