Jakich produktów nie można wkładać do zamrażarki?
Mrożenie jest jednym z popularnych sposobów przechowywania produktów żywnościowych. W niskich temperaturach (poniżej 0 stopni) większość z nich zachowuje świeżość o wiele dłużej. Co ciekawe, produkty mięsne można mrozić nawet rok od włożenia do zamrażarki zaś warzywne średnio sześć miesięcy. Nie wszystkie produkty nadają się jednak do tego rodzaju obróbki termicznej. Owszem, zamrozić możemy niemal wszystko natomiast po wyjęciu różnego typu produktów, niekoniecznie będą się one nadawać do spożycia. Niektóre z nich stracą konsystencję, inne smak i strukturę.
Wkładać do zamrażarki nie powinniśmy produktów nabiałowych, takich jak serki topione, ricotta, mascarpone, twaróg, sosy na bazie śmietany, budynie, jogurty czy bita śmietana. Zamrażarki skrzyniowe nie będą nadawać się też do przechowywania niektórych rodzajów warzyw. Na pewno zrezygnować powinniśmy z wkładania tam pomidorów, ogórków, sałaty, ziemniaków, rzodkiewki, cebuli czy czosnku. Do mrożenia nie nadają się też owoce, takie jak arbuz, pomarańcze, cytryny, jabłka bądź winogrona. Nie warto zamrażać także ugotowanych już makaronów, kasz i ryżu, bo te znacznie zmienią swoją konsystencję po odmrożeniu i z całą pewnością nie będą nadawać się do spożycia.
Warto pamiętać, by nie mrozić ponownie żywności, która już raz została rozmrożona. Dotyczy to zarówno kompletnych dań jak i pojedynczych produktów spożywczych. Tym sposobem możemy tylko zafundować sobie zatrucie pokarmowe. Taka sama zasada tyczy się potraw ciepłych – musimy poczekać aż całkowicie wystygną.