Porady

Ile zapłacimy za ogrzewanie?

Okazuje się, że koszty ogrzewania domu jednorodzinnego pochłaniają aż 70% wszystkich, jakie ponosi się z tytułu jego eksploatacji. Nic więc dziwnego, że właściciele takich właśnie nieruchomości starają się wybierać optymalnie tanie kotły oraz paliwo, dzięki którym generowane jest ciepło. Wybierając odpowiedni rodzaj ogrzewania można zaoszczędzić w ciągu każdego roku nawet kilka tysięcy złotych.

Najtańszym materiałem opałowym jest nadal węgiel jednak nie jest on szczególnie zalecany ze względu na dużą emisję spalin do środowiska. Co więcej każdy posiadacz kotła  na węgiel będzie musiał go wymienić najpóźniej do 2020 roku – taką decyzje wydała Unia Europejska. Patrząc jednak na cenę to koszt ogrzewania węglem wynosi dzisiaj średnio 3 500 złotych rocznie.

Dużo droższy jest olej opałowy, bo za ogrzewanie tego rodzaju opałem zapłacić trzeba nawet 8 000 złotych w ciągu całego roku. Główną zaletą tego rodzaju opału jest natomiast bezpieczeństwo – również dla środowiska oraz bezawaryjność i praktycznie samoobsługa kotła grzewczego.

Popularne jest również ogrzewanie domu gazem ziemnym – to roczny wydatek rzędu 4 000 – 5 000 złotych. Zaletą są nowoczesne kotły, które działają bezawaryjnie i automatycznie oraz stosunkowo niska cena generowania ciepła.

Coraz większą popularnością cieszy się także biomasa. To opał w pełni akceptowany przez wymogi unijne, co więcej wręcz przez Unię propagowany. Biomasa jest bezpieczna dla środowiska, nie emituje niekorzystnych spalin do atmosfery. Kotły na biomasę są w pełni zautomatyzowane, dzięki czemu generowanie ciepła w domu jest komfortowe dla jego mieszkańców. Cena ogrzewania porównywalna jest do tego, jakie realizuje się przy pomocy gazu.

Dodaj komentarz