Biznes i finanse

Ciąża na studiach – w kontekście przyszłej pracy i kontynuacji edukacji

Ciąża w czasie studiowania na pewno nie jest ułatwieniem w kwestii pobierania nauki, natomiast dzisiaj nie jest już życiową tragedią. Okazuje się, że przyszłe mamy mogą liczyć na szereg ułatwień, które wspierają je w przebiegu tego trudnego okresu.

Uczelnie dla ciężarnych studentek

Ciężarne studentki spotykają się ze zrozumieniem i akceptacją, a większość uczelni wyższych raczej stara się im pomóc, by ich wyjątkowy stan nie wpłynął negatywnie na poziom pobieranej nauki oraz sam tryb edukacji.

Kwestie mieszkaniowe

Studentki, które zaszły w ciążę mogą starać się o stypendium socjalne, dzięki któremu mogą wynająć na przykład pokój dla studenta. Warszawa oferuje ich sporą ilość. To ważne, jeśli pod uwagę weźmiemy opcję mieszkania w akademiku, który niestety nie daje zbyt dobrych warunków młodej mamie i małemu dziecku. Pokoje studenckie w Warszawie to lokale samodzielne, w pełni wyposażone, a przyszła mama ma ciszę i spokój. To jedna z lepszych opcji i tych najtańszych, bo przecież wynajęcie prywatnego mieszkania wiąże się z jeszcze większym kosztem.

 

Nauka w ciąży

Pomijając kwestie finansowe, ciężarna studentka może korzystać z szeregu ulg. Może na przykład starać się o nauczanie w trybie indywidualnym i w większości przypadków uczelnia się na to zgadza. Dzięki temu przyszła mama może spokojnie uczyć się w domowym zaciszu, bez stresu, zgiełku, konieczności dojazdów, które w trzecim trymestrze mogą być już męczące.

 

Życie z dzieckiem podczas studiów

Po porodzie młoda mama może skorzystać z urlopu dziekańskiego, by w pełni oddać się macierzyństwu. W tym czasie nadal przysługuje jej stypendium socjalne, które wynosi miesięcznie nieco ponad 800 złotych.

 

Zalety macierzyństwa na studiach

Zastanawiacie się pewnie, jak młoda mama radzi sobie na studiach? Okazuje się, że jej wyniki w nauce przeważnie są lepsze niż przed ciążą. To dlatego, że kobieta, która ma dziecko, staje się bardziej odpowiedzialna i znacznie lepiej zorganizowana. Musi przecież myśleć już nie tylko o sobie, ale i dziecku. Jest bardziej zmotywowana, bo ukończenie studiów da jej szansę na znalezienie dobrze płatnej pracy, a ta z kolei pozwoli na życie w komfortowych warunkach. Jak widać, ciąża w czasie studiów nie musi być dramatem. Oczywiście małym utrudnieniem, ale i z tą wyjątkową sytuacją można sobie poradzić.

Dodaj komentarz