Porady

Woda z kranu – kilka mitów o których trzeba wiedzieć

W większości miast w Polsce (bo faktem jest, że nie we wszystkich) mieszkańcy mają dostęp do w miarę czystej wody wodociągowej. Oczywiście zdarza się, że niektóre gminy nadal nie dbają (lub nie chcą dbać) o stan doprowadzanej wody, ale takie zjawiska stają się powoli marginalne. I właśnie tu wychodzi na jaw problem filtracji wody.

Woda – z filtrem czy bez?

Polacy bardzo chętnie kupują pojemniki na wodę z filtrami. Głównie po to, by odfiltrowywać wodę, która płynie w instalacji wodociągowej. Trzeba jednak przyznać, że nie zawsze jest to konieczne. Butelka na wodę z filtrem sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy korzysta się z zewnętrznych źródeł (np. płytko osadzona studnia). Warto z niej skorzystać również wtedy, gdy jakość wody płynącej w instalacji wodociągowej znacznie spadnie. Nie można jednak zapominać, że zwykła, wodociągowa woda doprowadzana do gospodarstw domowych jest (raczej) wodą zdrową. Co więcej, zawiera ona wszystkie ważne dla zdrowia składniki, w tym m.in. magnez i wapń. Na marginesie warto dodać, że to właśnie dzięki nim w czajniku powstaje charakterystyczny osad.

Czy warto stosować filtry?

To nie jest tak, że butelka z filtrem nie powinna być stosowana w gospodarstwach domowych. Zasadność jej użycia jest zależna głównie od tego, czy w danym mieście jest woda nadająca się do spożycia. Poza tym stosowania butelek filtrujących nie należy ograniczać jedynie do gospodarstw domowych. Z powodzeniem można je zabrać wszędzie tam, gdzie dostęp do czystej, bezpiecznej dla zdrowia wody może być utrudniony. Nie można też zapominać, że filtry zainstalowane w butelkach to zwykle rozwiązania wykorzystujące technologię mechaniczną. Chcąc usunąć z wody mikroorganizmy, trzeba zastosować tradycyjną metodę gotowania wody. Jest to najskuteczniejszy sposób na zniszczenie zagrożeń biologicznych.

Podsumowując, butelka filtrująca to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą szybko i łatwo pozbyć się zwykłych zanieczyszczeń. Nie oznacza to oczywiście, że trzeba z niej korzystać w każdych warunkach. Czasem jej użycie jest po prostu zbędne.

Dodaj komentarz