Technologie

Spawanie w dobie IoT – jakie korzyści i perspektywy?

Aktualnie przedsiębiorstwa w niemal każdej branży poszukują możliwości poprawy produktywności poprzez automatyzację procesów. Tutaj warto szczególną uwagę zwrócić na zadania spawalnicze, które ze względu na ich powtarzalny charakter są często doskonałą opcją do wprowadzania automatyzacji, poprzez rozwiązania takie jak stanowisko spawalnicze Panasonic i podobne.

Zakres i korzyści zapewniane przez zrobotyzowane spawanie

Wiele branż wykorzystuje roboty spawające popularne formy spawania zrobotyzowanego obejmują między innymi spawanie:

  • oporowe,
  • punktowe,
  • łukowe,
  • TIG,
  • MIG,
  • laserowe,
  • plazmowe

Podstawową zaletą, jaką wnosi automatyzacja spawania jest możliwość szybkiego wytwarzania wysokiej jakości spoin, przy równoczesnym zwiększeniu wydajności i spójności produkcji. Poza tym profesjonalne zrobotyzowane stanowisko spawalnicze to także wyższe bezpieczeństwo w hali produkcyjnej.

Jakie perspektywy otwiera robotyzacja spawania w 2023 i kolejnych latach?

W ostatnich latach poczyniono znaczne postępy w technologiach automatyzacji, w szczególności w przypadku Przemysłu 4.0 i Internetu rzeczy (IoT). Nic więc dziwnego, że współczesny robot spawalniczy wykorzystuje potęgę tych rozwiązań. IoT to wykorzystanie Internetu w fizycznych urządzeniach i przedmiotach codziennego użytku. IoT to bardzo szerokie pojęcie, ponieważ „rzecz” może odnosić się do szerokiej gamy obiektów, w tym robota.

Maszyny IoT, w tym roboty spawalnicze są wyposażone w łączność internetową i inny niezbędny sprzęt, taki jak czujniki lub procesory, które mierzą i raportują dane przez Internet. Dane te mogą być pojedynczymi informacjami z danego czujnika lub bardziej złożonymi informacjami z urządzeń, które zbierają wiele danych jednocześnie z różnych wejść. Firmy z różnych branż wykorzystują Internet Rzeczy, poprzez rozwiązania takie jak robot spawający, aby:

  • działać wydajniej,
  • uzyskiwać dostęp do danych w czasie rzeczywistym w celu usprawnienia procesu decyzyjnego i zwiększania wartości firmy.

IoT i inne postępy prowadziły zrobotyzowane spawanie w nową erę. Jeśli innowacje wprowadzone w nowej generacji robotów. Jeśli działasz w tej branży, ale jeszcze nie poznałeś możliwości, jakie wnosi robot spawalniczy Panasonic i podobne – czas najwyższy, aby nie zostać w tyle.

Dodaj komentarz