Porady

Czy sterylizujące lampy UV to dobry pomysł na dezynfekcję?

W dobie pandemii koronawirusa zakłada pracy, szkoły, uniwersytety, szpitale i inne miejsca, w których panuje duża rotacja ludzi, starają się zapewnić jak największe bezpieczeństwo sanitarne. Obowiązuje noszenie maseczek lub rękawiczek, dostępne są żele antybakteryjne, ale to często nie wystarczy.

 

Lampa UV jest popularnym ostatnio rozwiązaniem stosowanym właśnie do dezynfekcji miejsc, w których przebywa sporo ludzi. Czy jest to skuteczne rozwiązanie? Jak w odpowiedni sposób używać tego typu lampy, aby sterylizacja była jak najbardziej skuteczna?

 

Działanie lampy UVC

 

Sterylizująca lampa UVC jest jednym z najmocniejszych urządzeń sterylizujących. Zabija ona wirusy oraz bakterie znajdujące się na każdej powierzchni w pomieszczeniu. Światło UV jest stosunkowo bezpieczne i niczego nie zniszczy, a jednocześnie skutecznie zabija wszystkie drobnoustroje.

 

Czy dezynfekcja UV to dobry sposób na pozbycie się koronawirusa? Wirusolodzy wskazują, że faktycznie jest to bardzo skuteczna metoda dezynfekcji, ale dotyczy ona jedynie powierzchni i to jedynie pod warunkiem, gdy jest ona naświetlana przez osiem godzin non stop.

 

Nie wolno zapominać, że wirusy są przenoszone przede wszystkim przez ludzi. Nieważne, jak dobra będzie lampa UV, to nie dezynfekuje ona dłoni, ubrań, czy butów. Zainstalowanie dezynfekującej lampy UV nie jest wymówką do tego, aby wciąż nie przestrzegać zasad bezpieczeństwa na zamkniętych przestrzeniach.

 

Jak dobrać moc lampy UVC, aby odkażanie było skuteczne?

 

Kolejnym ważnym czynnikiem jest odpowiedni dobór ilości i mocy UV tak, aby odkażanie pomieszczenia faktycznie było skuteczne. Aby to obliczyć, należy wziąć pod uwagę takie własności jak wielkość, wysokość i kształt pomieszczenia, temperatura panująca na zewnątrz i wewnątrz, stopień obecnego zapylenia, czy też samą odporność drobnoustrojów.

 

Wynika z tego, że lampy UV powinny być każdorazowo nastawiane przez specjalistów. Nie jest to jednak możliwe w praktyce, więc warto stosować się do ogólnych zaleceń. Przyjmuje się, że można osiągnąć odpowiedni stopień czystości mikrobiologicznej przy następujących ustawieniach:

 

powierzchnia do 6 metrów kwadratowych: lampa 15W

powierzchnia do 10 metrów kwadratowych: 2x15W

powierzchnia do 12 metrów kwadratowych: 30W

powierzchnia do 18 metrów kwadratowych: 2x30W

 

Należy jednak pamiętać, że jest to uśrednienie, a użycie lampy UV nie zwalnia z innych zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Wciąż należy często myć ręce, zachowywać odpowiedni dystans oraz zmieniać ubrania wierzchnie wraz z butami.

Dodaj komentarz