Porady

SIBO – wymysł współczesnego świata? Technologia i badania.

SIBO czyli zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego do niedawna nie był tak nagłośnioną, powszechnie występującą jednostką chorobową, a pierwsze doniesienia o tej chorobie brane były z dozą niepewności. Nie ma co się dziwić, każda nowa rzecz budzi kontrowersje. SIBO można uważać za niedawno poznaną chorobę, z tego też względu, że publikacje naukowe związane z tą tematyką w większej ilości zaczęły się pojawiać stosunkowo niedawno, a dokładniej rzecz ujmując dopiero po roku 2000, a nawet po 2010 r.

W związku z tym, że SIBO niedawno stało się powszechnym tematem w świecie naukowy,  dopiero teraz słyszy się o tym wśród lekarzy i pacjentów, co może mylnie być postrzegane jako wymysł nowej choroby. Jednak nie jest to żaden wymysł, a istniejąca jednostka chorobowa, która z roku na rok jest coraz lepiej zbadana.  Co w tej sytuacji jest bardzo ważne, gdyż przerost bakteryjny jelita cienkiego jest trudną do rozpoznania chorobą, a trafna diagnoza jest kluczem do przystąpienia do odpowiedniego leczenia.

SIBO- Skąd się bierze? Jak się objawia?

Przerost bakteryjny jelita cienkiego związany jest z nadmiernym rozplemem bakterii normalnie bytujących w jelicie cienkim i może mieć wiele przyczyn. Są to:

  • zmiany anatomiczne w tym nieswoiste zapalenie jelita grubego, przebyte operacje;
  • zmiany czynnościowe, zwolniony pasaż jelitowy powodujący przedłużone zaleganie treści pokarmowej w poszczególnych odcinkach, w tym przebyta infekcja przewodu pokarmowego;
  • zaburzenia wydzielania soku żołądkowego, w tym nadmierne stosowanie leków obniżających wydzielanie żołądkowe (np. inhibitory pompy protonowej);
  • zaburzenia odporności, w tym AIDS, stan po chemioterapii i radioterapii;
  • zaburzenia trawienia, w tym występowanie chorób takich jak: celiakia, choroby zapalne trzustki, kamica żółciowa, marskość wątroby.

Wśród najbardziej odczuwanych przez pacjenta objawów można wymienić: nieustanne wzdęcia, zaburzenia rytmu wypróżnień, zaburzenia konsystencji stolca i stolce tłuszczowe, ból brzucha czy też zaparcia. Nasilenie tych objawów pojawia się często po spożyciu pre- i probiotyów, kiszonek, czy też świeżych warzyw i owoców. Natomiast w badaniach laboratoryjnych można zaobserwować niedobory białka i albumin oraz niedokrwistość makrocytarną.

Występowanie objawów SIBO związane jest z przerostem bakterii, ale dokładniej mówiąc z wytwarzanym przez nie wodorem, który odpowiedzialny jest za powstawanie wzdęć, biegunek,  bólu brzucha. Innym gazem produkowanym w SIBO może być metan, jednak gaz ten nie jest produktem bakterii, ale innych mikroorganizmów- archeonów. Metan powstaje na drodze metabolizowania przez archeony wyprodukowanego przez bakterie wodoru, co skutkuje również wystąpieniem takich objawów jak wzdęcia, ból brzucha, ale w większym stopniu zaparcia niż biegunki.

Diagnostyka SIBO- badanie Poznań, WTO Poznań

Dowiedz się jak diagnozować SIBO: https://instytut-mikroekologii.pl/test-wodorowo-metanowy-skuteczna-diagnostyka-sibo

W diagnostyce przerostu bakteryjnego jelita cienkiego wykorzystuje się nieinwazyjne badania. Są to: test wodorowo-metanowe oraz wodorowy test oddechowy. Poznań może zaoferować kilka miejsc, w których jest możliwość wykonanie testów oddechowych.  Jednym z takich miejsc jest Instytut Mikroekologii. Udając się do Instytutu można wykonać testy oddechowe w kierunku SIBO (Poznań, ul. Sielska 6) oraz otrzymać wsparcie w dalszej diagnostyce oraz leczeniu.

Dodaj komentarz