Budownictwo

Grzyb w piwnicy – jak się go pozbyć?

Stare polskie przysłowie mówi, że kropla drąży skałę. Nie da się ukryć, że woda ma wielką moc. Jest ona życiodajna, ale również jest to potężny żywioł, który potrafi siać zniszczenie. Dziś opowiemy o niszczycielskiej sile wody, która przedostaje się w głąb ścian budynku. Powstająca w ścianie wilgoć może mieć poważne następstwa i nawet naruszyć stateczność budynków. Poznaj najlepszą metodę na zwalczanie wilgoci!

Skąd się bierze wilgoć w piwnicy?

Wilgoć w piwnicy to niestety popularny problem, który dotyka już nie tylko osób zamieszkujących wilgotne wyspy brytyjskie. Skąd się bierze ten problem? Najczęściej przyczyną powstawania wilgoci w piwnicy jest brak hydroizolacji na fundamentach. Niektórzy, budując swój dom, inwestują jedynie w hydroizolację poziomą na fundamentach. Przeoczenie tworzenia hydroizolacji pionowej generuje poważne ryzyko dostawania się wody do fundamentów.

Jak się pozbyć problemu?

Żeby grzyb w piwnicy zniknął, należy skupić się najpierw na osuszaniu ścian. Ostatnimi czasy, metodą najskuteczniejszą jest iniekcja krystaliczna. Ten sposób polega na tworzeniu w ścianach małych otworów i aplikowaniu tam substancji higroskopijnej. Często jest ona mieszaniną krzemu oraz cementu portlandzkiego. W efekcie dochodzi do wiązania cząsteczek wody i tworzenia charakterystycznych kryształków, które dają nazwę przedstawionej metodzie. Wilgoć w piwnicy można też zmniejszać poprzez stosowanie specjalnych nagrzewnic. Jest to jednak rozwiązanie, które sprawdzi się tylko na wczesnym etapie powstawania problemu.

Dodaj komentarz